Обзор е разположен в подножието на най-голямата по площ българска планина Стара планина, край устието на река Двойница. Едно от най-впечатляващите неща за града е неговата непрекъсната, дълга плажна ивица. Тя е най-дългата на българското Черноморие (14 км.). Градът лежи между дватата най-големи морски центъра на страната, като се намира на почти равно растояние от единия и от другия.
53 км. е пътят до Варна и 75 км. до Бургас. В близост се намират и два изключително красиви диви плажа, Иракли (11 км. южно) и Бяла река (7 км. северно). Нос Емине също се намира в околността. От географска гледна точка Обзор се отличава с прекрасна локация и запленителна природа.
От историческа гледна точка градчето се радва на древна и богата история, датираща от цели три хилядолетия. Този факт го нарежда сред най-античните български морски селища. Първи по тези земи се заселват траките през 510 г. пр. Хр., преселващи се от колонията Месембрия, позната като днешния Несебър, които дават на селището името Навлох. След тях тук се установяват гърците, които го преименуват на Хелиополис (от гр. "Град на слънцето"). През вековете Обзор е носил различни имена, които обединени заедно описват неговия неповторим характер.
Когато римляните владели тези земи, на мястото на Хелиополис се е издигала крепост с яки стени, играеща важна роля по Понтийския път от Бизантион, който пресичал Странджа планина край брега на Черно море и свързвал Анхиало (Поморие) със земите на север до река Дунав. Нарекли своят град Теополис („Божи град“) или Темплум Йовис („Юпитерско светилище“), като от въпросния храм на Юпитер все още лежат останки под съвременните сгради, а фрагменти от него могат да бъдат намерени, в централния парк. По византийско време градът носил името Козяк. По-късно (16 век сл. Хр.) турците го преименували на Гьозекен, в превод от турски "Хубав изглед".